Щодо оцінювання вимог до меж припустимої невизначеності вимірювань координат кольорів Державного Прапора України
DOI:
https://doi.org/10.24027/2306-7039.3.2019.182228Ключові слова:
колір, Державний Прапор, референтний матеріал, невизначеність, хроматичні координатиАнотація
Колір прапора відбиває колірні вподобання народу і є конститутивним символом нації і держави, його сталість є надто важливою в боротьбі за їх існування і виживання. В Україні зараз чинний стандарт ДСТУ 4512:2006 ‟Державний Прапор України. Загальні технічні умови”, в якому наведені умови щодо виготовлення прапора, а також вимоги до колірних характеристик жовтого та синього його кольорів зі встановленням обмеження для координат кольоровості у вигляді площини на графіку. В статті показано необхідність створення відповідного засобу порівняння, придатного для визначення відповідності кольорів прапорів, що виготовляються і перевіряються на підприємствах, з обґрунтованою точністю, і який би відповідав нормам, зазначеним у стандарті ДСТУ 4512:2006. Також розглянуто обґрунтовані в результаті проведених досліджень значення вимог до невизначеностей сертифікованих значень референтного матеріалу (робочого еталона), необхідного для калібрування автоматичного спектрофотометра, що використовується в рутинних (серійних, поточних) вимірюваннях для визначення та перевірки координат кольорів зразків Державного Прапора України на підприємствах. Сертифікований референтний матеріал має бути використаний для отримання одиниць координат кольоровості у вимірювальних процесах визначення координат кольору тканин, з яких виготовлені або виготовляються Прапори України. Згідно з ключовою вимогою, встановленою настановою щодо референтних матеріалів, референтний матеріал (стандартний зразок) має бути ‟створений у такий спосіб, щоб бути придатним до призначеного застосування у вимірювальному процесі”. У статті наведено обґрунтовані варіанти референтних матеріалів, які відповідають цій вимозі. Також пропонується можливий варіант удосконалення вимог до нормування характеристик кольорів, що наведені в ДСТУ 4512:2006, на основі проведеного дослідження та порівняння декількох можливих варіантів.Посилання
Smith W., Isenbart H.-H., Bührer E. Flags Through the Ages and Across the World. New York (United States), McGraw-Hill Book Co, 1975. 361 p.
Serov N. V. Estetika tsveta. Metodologicheskie aspektyi hromatizma [Aesthetics of color. Methodological aspects of chromatism]. SPb, FPB ‒ TOO ‟BIONT” Publ., 1997. 64 p. (in Russian).
Crozier W. R. The meanings of colour: preferences among hues. Pigment & Resin Technology, 1999, vol. 28(1), pp. 6‒14. URL: https://doi.org/10.1108/03699429910252315
State standard of Ukraine. Derzhavnyi Prapor Ukrainy. Zahalni tekhnichni umovy [State Flag of Ukraine. General specifications]. Kyiv, 2006. 13 p. (in Ukrainian).
CIE 15:2004. CIE 15: Technical Report: Colorimetry, 3rd edition, 2004. 82 р.
Gvozdev V. D. Dopustimaya pogreshnost izmereniy: vyibor znacheniya [Permissible measurement uncertainty: choice of value]. Zakonodatelnaya i prikladnaya metrologiya ‒ Legal and applied metrology, 2013, no. 2(123), pp. 44‒48 (in Russian).
ISO Guide 30:2015. Reference materials ‒ Selected terms and definitions. Geneva, International Organization for Standardization. 2015. 8 p.
Mizhnarodnyi slovnyk z metrolohii — Osnovni y zahalni poniattia ta poviazani z nym terminy (VIM) vydannia 3-tie [International Vocabulary of Metrology — Basic and General Concepts and Associated Terms (VIM 3rd edition)]. NSC “Institute of metrology”. 2008. 69 р. (in Ukrainian).
Pronkin N. S. Osnovyi metrologii: praktikum po metrologii i izmereniyam [Fundamentals of metrology: workshop on metrology and measurement]. Moscow, Logos; Universitetskaya kniga, 2007. 392 p. (in Russian).
MacAdam ellipses for one of MacAdam’s test participants, Perley G. Nutting (observer “PGN”), plotted on the CIE 1931 xy chromaticity diagram. Available at: https://en.wikipedia.org/wiki/MacAdam_ellipse#/media/File:CIExy1931_MacAdam.png
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
ПОЛІТИКА, ЯКА РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ЖУРНАЛАМ, ЩО ПРОПОНУЮТЬ ВІДКРИТИЙ ДОСТУП З ЗАТРИМКОЮ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через 12 місяців з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.