ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ ХАРАКТЕРИСТИК КОМПАРАТОРІВ КІНЦЕВИХ МІР ДОВЖИНИ
DOI:
https://doi.org/10.24027/2306-7039.3А.2020.218531Ключові слова:
метрологічні характеристики, калібрування, кінцеві міри довжиниАнотація
Основну частину виробничих вимірювань складають лінійно-кутові вимірювання – в машинобудуванні їх доля сягає 90-95%. Базою для забезпечення єдності вимірювань лінійних розмірів є плоскопаралельні кінцеві міри довжини (КМД). Такі міри являють собою металеві бруски із двома строго паралельними площинами та визначеним розміром між ними. Вчасне та точне калібрування КМД забезпечує високу точність вимірювань на виробництвах.
На цей час на виробництвах для калібрування КМД широко використовуються компаратори КМД різноманітних типів та конструкцій, а саме: контактні інтерферометри, оптикатори, оптиметри, ультраоптиметри, оптичні довжиноміри, інші ручні та автоматизовані прилади.
Більшість з цих приладів передбачають використання одноточкової схеми вимірювання (один рухомий щуп), що не забезпечує необхідної довгострокової стабільності результатів калібрування через механічний знос нижньої опорної точки та деформацію КМД. Для визначення основних метрологічних характеристик КМД, номенклатура яких регламентується міжнародним стандартом, введеним в дію на території України як ДСТУ ISO 3650:2009 [1], необхідно використовувати двоточкову схему (диференційний метод вимірювань із двома рухомими щупами), яка також рекомендована цим стандартом. За цією схемою функціонують калібратори КМД зарубіжного виробництва, а саме: Feinmess EMP II, Mahr Precimar 826, Tesa UPC, Tesa UPD та інші.
Після аналізу номенклатури наявних на сучасному ринку компараторів КМД було прийнято рішення щодо використання для калібрування КМД компаратору Feinmess EMP II. Результати його експлуатації протягом року дозволили провести порівняльний аналіз функціональних характеристик сучасних компараторів КМД та їх метрологічних характеристик у частині стабільності та повторюваності результатів калібрування.Посилання
State Standard ISO 3650:2009 Geometrical Product Specifications (GPS). Length standards. Gauge blocks (ІSO 3650:1998, ІDT). Kyiv, Derzhstandart Ukrajiny, 2009, 16 p. (in Ukrainian)
State Standard GOST 9038-2009 Gauge blocks. Specifications. Kyiv, Derzhstandart Ukrajiny, 2009, 21 p. (in Ukrainian)
State Standard GOST 8.367:2009 State system for ensuring the uniformity of measurements. Reference gauge-blocks оf the 1st and the 2nd accuracy orders and working gauge-blocks of 00 and 0 accuracy classes up to 1000 mm. Methods and means for verification. Kyiv, Derzhstandart Ukrajiny, 2009, 66 p. (in Ukrainian)
EURAMET cg-2 Calibration of gauge block comparators. Braunschweig, Germany. EURAMET e.V., 2011, 5 p. (in English)
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
ПОЛІТИКА, ЯКА РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ЖУРНАЛАМ, ЩО ПРОПОНУЮТЬ ВІДКРИТИЙ ДОСТУП З ЗАТРИМКОЮ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через 12 місяців з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.