АВТОМАТИЗАЦІЯ ОЦІНКИ НЕВИЗНАЧЕНОСТІ ВИМІРЮВАНЬ НА ОСНОВІ CMS MAPLE
DOI:
https://doi.org/10.24027/2306-7039.3A.2020.221899Ключові слова:
теорія невизначеності, бюджет невизначеності, модельне рівняння, оцінювання невизначеності вимірювання, автоматизація, СКМ Maple, програма UC UncertaintyАнотація
Проаналізовано проблему вивчення основ теорії невизначеності, розуміння співвідношення концепцій невизначеності та похибки, та навичок практичного застосування методики визначення невизначеності в рамках прагнення до міжнародної гармонізації та уніфікації оцінювання результатів вимірювань.
Результати оцінювання невизначеності за стандартною методикою можуть бути сублімовані у табличну форму, подану як бюджет невизначеності. Для обчислення показників, які становлять бюджет невизначеності, необхідно скласти модельне рівняння процесу, який досліджують, отримати числові значення для стандартних невизначеностей типів А і В, коефіцієнтів чутливості, сумарної стандартної невизначеності та наприкінці розширеної невизначеності. Ці розрахунки вимагають від фахівців технічних спеціальностей, володіння високим рівнем математичної підготовки, а також багато зусиль та часу для розв’язання практичних завдань з оцінювання невизначеності під час вирішення конкретної інженерної задачі. Тому доцільним вбачається використання систем комп’ютерної математики (СМК) для складання бюджету невизначеності вимірювань.
Володіння навичками в роботі з СМК Maple дозволяє алгоритмізувати процес оцінювання невизначеності вимірювання. Авторами розроблено навчальну програму під назвою UC (Uncertainty), яка надає можливість отримувати результати для складання бюджету невизначеності за наявності модельного рівняння процесу та результатів вимірювань.
Таким чином, обґрунтовано доцільність та можливість застосування СМК Maple для вирішення завдань прикладної метрології з оцінювання невизначеності результатів вимірювання.Посилання
DSTU 2681-94 Metrology. Terms and definitions (in Ukrainian).
DSTU-N RMG 43:2006 Metrology. Using. “Guide to the expression on uncertainty in measurement” (RMG 43-2001, IDT) (in Russian)
RMG 91-2009 GSI. Together using of terms “measurement error” and “measurement uncertainty”. Total principles. (in Russian)
B.V. Grinev, N.R. Gurjan, O.V. Zelenskaya, V.R. Liubinski N.I. Molchanov, V.A. Tarasov Comparison analysis of calculating error and uncertainty measurement method. On scintillator example. Kharkiv. Metrology-2012. pp. 54 – 60, (in Russian).
Evaluation of measurement data – Guide to the expression on uncertainty in measurement – Geneva: ISO, 2010. – 122 p.
Djakonov V.P. Computer mathematics. Sorosovskij obrazovatel’nyj zhurnal, 2001. – vol. 7. (in Russian)
Hrybjuk O.O., Yunchyk V.L. Using of computer mathematics systems on context mixing education model. Matematyka. Informatsijni tekhnolohii. Osvita: [zb. statej] / SNU imeni Lesi Ukrajinky. – Luts’k – Svitjaz’, 2015. – P. 52 – 71 (in Ukrainian).
Aladjev V. Z. Programming in Maple and Mathematica packages : Comparison aspect] Hrodno, HrSU, 2011. 517 p. (in Russian)
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
ПОЛІТИКА, ЯКА РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ЖУРНАЛАМ, ЩО ПРОПОНУЮТЬ ВІДКРИТИЙ ДОСТУП З ЗАТРИМКОЮ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через 12 місяців з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.