Метод та пристрій контролю поверхневих властивостей твердих пористих тіл на межі їх контакту з рідинами і газами
DOI:
https://doi.org/10.24027/2306-7039.2.2021.236089Ключові слова:
крайовий кут змочування; пористі тверді тіла; гістерезис; змочування; натікання; відтіканняАнотація
У статті вказано актуальність проблеми контролю поверхневих властивостей твердих тіл, визначено особливості взаємодії пористих твердих тіл при їх безпосередньому контакті з рідинами і газами. Проаналізовано процес адгезійної взаємодії системи “рідина – пористе тверде тіло” на межі розділу цих фаз і встановлено однозначну залежність ступеня змочування рідиною поверхні твердого тіла від структури пористого тіла, його шорсткості та поверхневих властивостей рідини і газу. Проаналізовано значення гістерезису кута змочування, тобто різниці між кутами натікання та відтікання чистих рідин і розчинів поверхнево-активних речовин із поверхонь твердих тіл різної структури. Обґрунтовано залежність гістерезису кута змочування твердого тіла рідиною від пористості та шорсткості зразка контрольованого тіла. Запропоновано метод комплексного експрес-контролю процесу змочування, який полягає у визначенні гістерезису натікання і відтікання рідини з поверхні твердого тіла. Метод передбачає визначення швидкості зміни об’єму рідини, що відтікає із поверхні нахиленого зразка досліджуваного твердого тіла та після проходження через його пори. При цьому рідина наноситься з однаковою швидкістю на поверхню зразка пористого тіла, розміри зразків досліджуваних твердих пористих тіл та їх кут нахилу є однаковими для всіх досліджень. Розроблено конструкцію пристрою для реалізації методу, в якому передбачено прецизійне переміщення поршня дозатора для нанесення рідини на досліджувану поверхню, неперервне вимірювання і реєстрація об’єму наповнення мірної ємності рідиною, що натекла із поверхні зразка або пройшла через пори, та порівняння кривих динаміки відтікання рідини для встановлення значення крайового кута змочування і оптимального вибору типу чистої рідини або розчину для змочування конкретного пористого тіла.
Посилання
Adam N.K. Fizika i himiya poverhnostej [Physics and chemistry of surfaces]. Moscow-Leningrad, Gostekhizdat Publ., 1947. 552 p. (in Russian).
Slobodyan Z.V., Maglatyuk L.A., Kupovich R.B. Vplyv plastychnoi deformatsii stalei na zmochuvannia yikh poverkhni inhibitoramy typu Korsol [Influence of plastic deformation of steels on wetting of their surface by inhibitors like Korsol]. Physico-chemical mechanics of materials, 2007, no. 3, pp. 125–126 (in Ukrainian).
Becky L., Abraham M. The exponential power law: Partial wetting kinetics and dynamic contact angles. Colloid Surfaces A: Physicochem. Eng. Aspects, 2014, vol. 250, pp. 409–414. doi:10.1016/j.colsurfa.2004.04.079
Neumann A.W., David Robert, Yi Zuo (Eds). Applied Surface Thermodynamics. N.Y., CRC Press Taylor & Francis Group, 2011. 768 p.
Zengyil E. Fizika poverhnosti [Surface physics]. Moscow, Mir Publ., 1990. 536 р. (in Russian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
ПОЛІТИКА, ЯКА РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ЖУРНАЛАМ, ЩО ПРОПОНУЮТЬ ВІДКРИТИЙ ДОСТУП З ЗАТРИМКОЮ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через 12 місяців з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.