СУЧАСНІ ГАЛУЗІ ВИКОРИСТАННЯ ОБЕРНЕНИХ ЗАДАЧ МАТЕМАТИКИ ТА ФІЗИКИ
DOI:
https://doi.org/10.24027/2306-7039.3А.2020.220275Ключові слова:
неруйнівний контроль, обернена задача, ультразвукове дослідження, варіаційний метод, термопружністьАнотація
У статті розглянуто питання сучасного математичного моделювання різних процесів (комп’ютерна томографія, неруйнівний контроль та ультразвукова дефектоскопія та інше)з точки зору теорії обернених задач. Наведені приклади обернених задач, розглянуті їх головні особливості та перспективи використання в моделюванні. Крім того, запропоновано підхід до визначення максимального теплового навантаження за виміряною з певною похибкою температурною (термічною) напругою шляхом розв'язку оберненої задачі термопружності. Для отримання стійкого розв'язку оберненої задачі термопружності використовується метод А. М. Тихонова
з ефективним пошуком параметра регуляризації. Функціонал
А. М. Тихонова відображає відхил температурної напруги, отриманої в результаті спостереження, від розрахованої на основі наближеного розв'язку прямої задачі термопружності методом скінчених елементів. Експериментально – теоретичне дослідження термопружніх характеристик приладів, а також елементів турбобудування відбувається за допомогою розв’язку оберненої задачі термопружності. Велике значення при розв’язку обернених задач мають питання невизначеності вимірювань, що мають вплив на точність результатів, що одержані при вирішенні обернених задач.
Посилання
Vatulyan А. О. Inverse problems in the mechanics of a deformable solid. M.: Fizmatlit, 2007, 223 p.
Kovalenko, A. D. Thermoelasticity. K.: Vyshcha shkola, 1975,
p.
Matsevity Yu. M., Postolnik Yu. S., Povgorodny V. O. Inverse problems of thermomechanics. Kharkiv. Problems of mechanical engineering. Scientific and technical journal, 2008, vol. 11. no. 3, pp. 30 - 37.
Tikhonov, A. N, Arsenin, V. Ya. Methods for solving non-correct problems . Moscow: Nauka, 1979, 288 p.
Matsevity, Yu. M. Inverse problems of heat conductivity: In 2 volumes. K.: Nauk. dumka, 2002-2003,vol. 1: Metho-dology, 408 p.; Vol. 2: Applications, 392 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
ПОЛІТИКА, ЯКА РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ЖУРНАЛАМ, ЩО ПРОПОНУЮТЬ ВІДКРИТИЙ ДОСТУП З ЗАТРИМКОЮ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через 12 місяців з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.