Процедура оцінки впливу водню та сумішей на зміну механічних параметрів та похибок побутових лічильників газу
DOI:
https://doi.org/10.24027/2306-7039.2.2021.236083Ключові слова:
лічильник газу; водень; суміш; метрологічні характеристикиАнотація
У статті описано методику проведення репрезентативних досліджень щодо визначення впливу чистого газоподібного водню та суміші водню з природним газом (метаном) на працездатність та метрологічні характеристики побутових лічильників газу. Проведення експериментальних досліджень передбачено в два етапи. Для проведення досліджень відібрано 84 лічильники мембранного та роторного типів. Основним аспектом необхідності проведення таких досліджень є питання безпеки лічильників при обліку газоводневої суміші. Перед початком проведення випробувань та після кожного етапу визначають метрологічні характеристики усіх лічильників газу на еталонній установці в лабораторних умовах. На першому етапі проводиться комплекс статичних випробувань, відповідно до яких здійснюється перевірка внутрішньої та зовнішньої короткотермінової і довготермінової (42 дні) герметичності лічильників газу та його внутрішніх елементів (мембран, роторних пар), які контактують із газом. Для проведення експериментів на визначення герметичності розроблено прототип макету установки. Другий етап полягає у проведенні динамічної серії випробувань. Лічильники газу та під’єднувальні трубопроводи збираються відповідно до розробленої схеми і встановлюються для проведення випробувань на макеті системи газорозподільчих мереж. Як еталонний лічильник газу рекомендовано застосувати лічильник барабанного типу з водяним затвором. Для виставлення значення об’ємної витрати газу доцільно застосувати ротаметр. Дослідження проводяться на трьох типах сумішей, на чистому водні та на суміші водню з природним газом (метаном) із різною пропорцією концентрації. Критерієм визначення впливу водню на лічильник газу є встановлена зміна метрологічних характеристик після проведення досліджень. Для проведення комплексу вказаних досліджень розроблено та затверджено методичний документ.
Посилання
A hydrogen strategy for a climate-neutral Europe. COM(2020) 301 final. Brussels, 8.7.2020. 23 р.
The European Green Deal. COM(2019) 640 final. Brussels, 11.12.2019. 24 р.
Nikonorov O. Rol hazotransportnoi infrastruktury Ukrainy v rozvytku vodnevoi enerhetyky [The role of gas transportation infrastructure of Ukraine in the development of hydrogen energy]. Oil and gas industry of Ukraine, 2020, no. 5, pp. 3–8 (in Ukrainian).
Kostogryz K., Vysochansky I., Kolesnyk S. Pershi vyprobuvannia ukrainskykh hazovykh merezh na vodni [The first tests of Ukrainian gas networks on hydrogen]. Oil and gas industry of Ukraine, 2020, no. 5, pp. 24–30 (in Ukrainian).
R 50-071-98 Metrology. Household gas meters. Methods and means of verification. Kyiv, 1998. 25 p. (in Ukrainian).
DSTU EN 1359:2019. Gas meters. Membrane gas meters (EN 1359:2017, IDT). Kyiv, 2019 (in Ukrainian).
DBN B.2.5-20-2018. Gas supply. Engineering equipment of buildings and structures. External networks and structures. Kyiv, 2018 (in Ukrainian).
Safety rules for gas supply systems. Аpproved by the Order of the Ministry of Energy and Coal Industry of Ukraine No. 285 from 15.05.2015 (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
ПОЛІТИКА, ЯКА РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ ЖУРНАЛАМ, ЩО ПРОПОНУЮТЬ ВІДКРИТИЙ ДОСТУП З ЗАТРИМКОЮ
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи, яка через 12 місяців з дати публікації автоматично стає доступною на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.